בניית אקווריומים
FacebookGoogle+TwitterYoutube
דף הבית >> אקווריומים >> מאמרים על אקווריום ודגים >> תאורה לאקווריום
תאורה לאקווריום משדרגת, מרימה ומיפה כל אקווריום. תוכלו להשקיע רבות בעיצוב האקווריום, לקנות דגים מיוחדים ויפיים, לתחזק ולטפל באקווריום לפי הספר, אך כל זאת לא יראה היטב ללא תאורה מתאימה.
חשוב לציין שאקווריומים מסוג: צמחיה טבעית וריף מחוייבים בהתקנה של תאורה ייחודית עבורם אשר הכרחית לפעולה תקינה של האקווריום ותושביו.

איך קונים תאורה מתאימה לאקווריום?

בבואכם לרכוש תאורה לאקווריום חשוב לדעת ולציין למוכר את המידע הבא:
לנוחויותכם טבלה המתארת את גופי התאורה הקיימים כיום, ההבדלים ביניהם, מידת האורך שלהם והתאמתם לסוגי האקווריומים השונים. הטבלה מצורפת בסוף המאמר ואפשר להגיע אליה בלחיצה על הקישור: 

1. סוג האקווריום

מלוחים מרינה:
תאורה להדגשת צבעי הדגים שאינה חייבת להיות תאורה חזקה. יש לציין כי תאורה ממושכת עלולה לגרום להתפתחות אצות (ירוקת). משך זמן התאורה המומלצת היא 4-7 שעות ביממה.
מלוחים ריף:    
באקווריום ריף, נוסף על הדגים והאבנים החיות קיימים גם אלמוגים שהתפתחותם ובריאותם תלויה בתאורה מתאימה. הריף בטבע קיים במים עליונים ולא עמוקים ולכן התאורה המתאימה לואמורה להיות חזקה ולדמות את אור השמש. משך זמן התאורה המומלץ הוא 8-12 שעות תאורה ביממה.
צמחיה טבעית
באקווריום צמחיה טבעית התאורה חשובה מאוד לתהליך הפוטוסינתזה של הצמחים ולכן קרני האור בתאורה מדמות את קרני האור של השמש. באקווריום זה חשובה מאוד תאורה חזקה ומשך התאורה אמורה להיות בין 8-12 שעות תאורה ביממה.
ציקלידים:
התאורה באקווריום ציקלידים (טורפים) אינה הכרחית ומותקנת לצורך יופי בלבד. באקווריום זה מספיק אור יום רגיל ומומלץ בחום שלא יהיה אור ישיר למניעת ירוקת. הדלקת התאורה היא ע"פ הצורך למטרות נוי. ככל שפחות נדליק את התאורה כך פחות תתפתח ירוקת באקווריום.

2. מידות האקווריום

מידות האקווריום חשובות להתאמת התאורה הנכונה:
אורך האקווריום - קובע את אורך המנורה. יש להתאים את אורך גוף התאורה כמה שיותר חופף לאורך האקווריום על מנת לכסות את כל אזורי האקווריום ולמנוע אזורים חשוכים.
רוחב האקווריום - קובע את מספר הנורות / גופי התאורה שמותקנים במקביל על מנת לספק תאורה אופטימלית לכל האקווריום
גובה האקווריום - קובע את עצמת האור, ככל שהאקווריום גבוה יותר כך התאורה צריכה להיות חזקה יותר וזאת על מנת לאפשר חדירת אור לעומק האקווריום ועד קרקעיתו.

3. צבע האור הנובע מגוף התאורה לאקווריום

עד לא מזמן גופי התאורה שכיכבו באקווריומים היו בדר"כ בצבעי כחול - לבן , כל צבע בנפרד וגם שילובם יחד (השילוב הפופולרי ביותר היה כחול ולבן יחד). כיום, עם כניסת תאורת הלדים המשתנה לשוק, נוכל לפגוש צבעים נוספים כמו הצבע הירוק, האדום ועוד.
לתאורת הלדים המשתנה ישנה מטרה אחת בלבד: העצמת יופיו של האקווריום ולכן ניתן להשתמש בה לכל סוגי האקווריומים.

4. ציפיות מהתאורה

הטכנולוגיה של היום פורשת את כנפיה גם על תחומי התאורה למיניהם, ביניהם התאורה לאקווריום. כיום ריימים בשוק גופי תאורה שניתן להרכיבם בתוך מי האקווריום, גופי תורה להלטת צבעי הדגים (הטכנולוגיה האחרונה ביותר לכון להיום (2015) עליה ניתן לקרא במאמר "תאורה להבלטת צבעי הדגים"

טבלת גופי תאורה לאקווריום

סוג תיאור מידות מתאים לאקווריום מסוג תמונה
T8 תאורה פלורסנטית ותיקה. הזולה ביותר כיום בשוק עם תוחלת חיים קצרה יחסית מ 36 ס"מ ועד 120 ס"מ מתוקים ציקלידים
T5 תאורה פלורסנטית חדישה יותר מ T8. בהשוואה
ל T8 תוחלת החיים ארוכה יותר, עצמה חזקה יותר, הספק גבוה יותר, צריכת חשמל קטנה יותר
מ 55 ס"מ ועד 150 ס"מ מתוקים ציקלידים, צמחייה טבעית
מטל תאורת מטל חזקה במיוחד עם צריכת חשמל גבוהה ותוחלת חיים ממוצעת.
יש לציין שתאורת מטל גורמת לחימום מי האקווריום וצריכת חשמל גבוהה.
עד 180 ס"מ (רפלקטור באורך 180 ס"מ בו יושבות מס' נורות הלוגן) מלוחים ריף, צמחייה טבעית
לדים התאורה החדישה ביותר בשוק האקווריומים. חסכונית מאוד בחשמל, עם תוחלת חיים ארוכה מאוד (עשרות אלפי שעות עבודה), התאורה מגיעה בכל ההספקים. קיימות תאורות לדים המתאימות גם לאקווריומי צמחיה וריף  עד 180 ס"מ מתוקים ציקלידים, צמחייה טבעית, מלוחים מרינה, מלוחים ריף
לדים מוגנים מים לדים בשפורפרת מגיע ביח' בודדות כל סוגי האקווריומים
פנס לדים מגיע בקטרים שונים כל סוגי האקווריומים
לדים בפס דביק הניתנים לגזירה ולהתאמה לאורך הרצוי. קיימים פסי לדים בצבע אחד וקיימים פסי לדים הניתן לשנות את צבעיהם מגיע מלופף בסליל כל סוגי האקווריומים
הלוגן מוגן מים מנורת הלוגן הבנויה בתוך רפלקטור מוגן מים מגיע בקטרים שונים כל סוגי האקווריומים
לסיכום:
לתאורת האקווריום תפקידים חשובים החל מאיזון האקווריום וכלה בשדרוג יופיו של האקווריום.

היכן ניתן לרכוש תאורה לאקווריום?
בסנדל אקווריומים תמצאו את כל סוגי גופי התאורה לאקווריומים כולל גוף התאורה החדשני ביותר כיום: תאורת לדים להדגשת צבעי הדגים.
כמו כן תקבלו במקום ייעוץ מקצועי לתאורה המתאימה ביותר לאקווריום הנמצא ברשותכם.
להזמנות, שאלות והתייעצות פנו אלינו בטל' 03-5597246
נשמח לענות לכל שאלה בטל' 03-5594510 
או השאירו הודעה ואנו נחזור בתוך 24 שעות

תאורה לאקווריום